Havalandırma Sistemleri AnkaraHavalandırma Sistemleri AnkaraHavalandırma Sistemleri Ankara+90555 074 7726Danışma Hattı

Fan Coil Sistemleri

Fan Coil Sistemleri Ankara

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubunda (chiller) üretilir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir.

Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır. Dönüş borularıyla merkeze dönen su burada tekrar ısıtılıp/soğutularak sirkülasyon sağlanır. Bu amaçla dolaşım pompaları kullanılır. Bilhassa çok odalı binalarda ve kanal geçirmek için yeterli hacmin bulunmadığı uygulamalarda tercih edilir.

Fan Coil Ankara

Özellikle otel, hastane, ofis ve yüksek katlı konutlarda kullanılmaktadır. Fancoil üniteleri cam önlerine, asma tavan içlerine ya da tavan altına ve döşeme içlerine konabilir. Buna göre farklı fancoil tipleri geliştirilmiştir.

Konforlu hava şartlarının sağlanması için ısıtılmış yada soğutulmuş havanın yanı sıra temiz de olması gerekmektedir. Fancoil cihazlarında hava bataryaya çarpmadan önce toz tutucu G4 filtreye çarpmaktadır.

Eğer kullanılan fan coil içinde tek serpantin varsa, kurulan sisteme iki borulu fancoil sistemi adı verilir. Sistemde dağıtım ve toplama yapan iki boru dolaşır. Her fancoil cihazına bir dağıtma borusu, bir toplama borusu bağlanır. Bu durumda bütün sistemde ya soğuk su yada sıcak su dolaştırılabilir. Dolayısıyla bütün sistemde aynı anda ya ısıtma yada soğutma yapılabilecektir.

Fakat dört borulu fancoillerde sistem daha farklıdır. İki dağıtım ve iki toplama yapan dört boru dolaşır. Her fancoil cihazına iki dağıtma borusu, iki toplama borusu bağlanır. Boru çiftlerinden biri soğuk su, diğerinde sıcak su dolaşmaktadır. Dolayısıyla dört borulu fancoiller birbirinden bağımsız olarak aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilmektedir.

 

 

HakkımızdaHavalandırma Sistemleri Ankara
+90(533) 233 2000