Havalandırma Sistemleri AnkaraHavalandırma Sistemleri AnkaraHavalandırma Sistemleri Ankara+90555 074 7726Danışma Hattı

VRF Klima Sistemleri

VRF Klima Sistemleri Ankara

VRF (Variable Refrigerant Flow) değişken soğutucu akışkan debisi anlamına gelmektedir. Bir dış ünite ile birden fazla iç ünitenin kontrol edilebildiği sistemlerdir.

VRF Klima Sistemleri

Bir VRF Klima Sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. VRF Klima Sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

VRF klima sistemlerini, split klimalardan ayıran en büyük özellik; değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile çalışıp konforu en yüksek seviyede tutmasıdır. VRF sistemler; enerji tasarrufuna odaklanmış ve gelişmiş uygulama esnekliğine sahiptir.

Tam bağımsız kontrol imkanına sahiptir. VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanmaktadır. VRF Klima Sistemleri; alışılmış split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak farklı HP kapasite aralığında ki bir dış ünite ve birden fazla iç üniteye bağlanabilmektedir.

VRF sistemler, sistemin çalışma mantığı ve yukarıda bahsedilen işletme avantajları sebebi ile farklı zamanlarda kullanılacak farklı mahallerin aynı dış üniteden beslendiği projeler için çok daha idealdir. Bu projelere en iyi örnekler ise oteller, hastaneler (steril alanlar hariç) okullar, idari binalar ve ofis binaları olarak sayılabilir. Ayrıca büyük kapasite ihtiyaçları ile büyük taze hava ihtiyaçlarının aynı anda talep edildiği projeler için de, Dx bataryalı santrallerin bataryaları VRF dış ünitelerle beslenerek çözüm üretilebilmektedir.

Yine son dönemlerde yaygın şekilde, her türlü santral (ısı geri kazanımlı klima santralleri, %100 taze havalı klima santralleri, hijyenik santraller vb.) bataryası, ısıtma/soğutma ihtiyaçları için VRF dış üniteleri kullanılmaktadır.

 

 

HakkımızdaHavalandırma Sistemleri Ankara
+90(533) 233 2000